all mini mini mini
Zákaznícke Centrum
02/3300 6920 / Po.-Pia: 8:00 - 16:00
 • Košík
 • Čo sú esenciálne oleje?

  Čo sú esenciálne oleje?
   

  Esenciálne oleje sú prírodné aromatické zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v semenách, kôre, stonkách, koreňoch, kvetoch a iných častiach rastlín. Vôňu môžu mať  silnú a krásnu. Ak ste sa niekedy tešili z daru ruže, z prechádzky popri levanduľovom poli alebo ovoňali čerstvo odrezanú mätu, zažili ste aromatické vlastnosti esenciálnych olejov. Popri tom, že rastlinám dodávajú ich odlišujúcu vôňu, esenciálne oleje poskytujú rastlinám ochranu pred predátormi a chorobami a hrajú úlohu pri opeľovaní rastlín.
  Esenciálne oleje ako fyto-chemické látky nezaložené na vode, ktoré pozostávajú z volatilných organických zlúčenín. Aj keď sú rozpustné v tukoch, neobsahujú tukové lipidy alebo kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rastlinných a živočíšnych olejoch. Esenciálne oleje sú veľmi čisté, na dotyk skoro krehké a pokožka ich okamžite absorbuje.
  Esenciálne oleje používali v celej histórii v mnohých kultúrach kvôli svojich medicínskym a terapeutickým výhodám. Súčasné vedené výskumy a trendy voči holistickejším prístupom k starostlivosti o zdravie, prinášajú znovuzrodenie a znovu objavovanie zdravotného využitia esenciálnych olejov
  Súčasné vedené výskumy a trendy voči holistickejším prístupom k starostlivosti o zdravie, prinášajú znovuzrodenie a znovu objavovanie zdravotného využitia esenciálnych olejov.

  Esenciálne oleje sa dajú použiť pre širokú škálu emocionálnych a fyzických problémov. Môžeme ich užívať samostatne alebo v zmesiach – všetko záleží na požadovanom účinku a na skúsenostiach človeka, ktorý je aplikuje. Bežne sa užívajú tromi základnými spôsobmi: aromaticky (rozptyľovaním do vzduchu), lokálne (na kožu) alebo vnútorne ako potravinový doplnok.

   

  Aký úžitok majú čisté esenciálne oleje doTERRA terapeutickej triedy?

  Esenciálne oleje stelesňujú regeneračné, ochranné a imunitu posilňujúce vlastnosti rastlín.

  Zložky esenciálnych olejov majú molekulovú veľkosť a sú tiež rozpustné v lipidoch, čo im umožňuje ľahké a rýchle prenikanie pokožkou. Rozpustnosť v tukoch tiež umožňuje zložkám esenciálnych olejov prenikať bunkovou membránou, a to i vtedy, ak tieto membrány stvrdili v dôsledku deficitu kyslíka.
  Esenciálne oleje a ich zložky majú vskutku potenciál ovplyvniť každú telesnú bunku v priebehu 20 minút pred tým, než sú metabolizované ako akékoľvek iné živiny. 
  Esenciálne oleje sú veľmi silnými Antioxidantmi. Antioxidanty neutralizujú alebo zneškodňujú voľné radikály. Nerovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi sa nazýva oxidačný stres – k nemu dochádza, keď antioxidantynie sú schopné neutralizovať voľné radikály. 
  K následkom oxidačného stresu môže patriť poškodenie bielkovín, DNA a tkaniva, ako aj vyvolanie niekoľkých ľudských ochorení (Fang a kol, 2002; Lobo a kol. 2010)...
  Mnoho zložiek esenciálnych olejov má antibakteriálne, antifungálne (Aguiar a kol.2014), protiinfekčné, anti-mikrobiálne, protinádorové, antiparazitné, antivírusové a antiseptické účinky. 
  O éterických - esenciálnych olejov sa dokázalo, že dokážu zničiť mnoho škodlivých baktérií a vírusov a súčasne podporovať imunitný systém (Serafino a kol.2008)....

   

  AKO pôsobia esenciálne oleje:

  Výskum už zosnulého doktora Terryho S. Friedmanna, lekára, ktorý zastával názor, že telo, myseľ a dušu treba liečiť ako jeden celok, preukázal, že vetiverový olej (vetiver je druh indickej trávy) bol prospešný pre deti s ADHD.

  „Pri inhalácii esenciálneho oleja sa mikrokvapôčky dostávajú do limbického systému mozgu, čo je spracovateľské centrum pre uvažovanie, emócie a vôňu, a do hypotalamu, ktorý je centrom riadenia hormónov.

  Esenciálne mikrokvapôčky sa dostávajú aj do pľúc, kde vstupujú do obehového systému.“

  „Jedinečnosť vzťahu medzi vôňou rastlinných esenciálnych olejov a ich vplyvom na správanie spočíva pravdepodobne v komplexnom molekulárnom zložení, ktoré obsahuje celý rad alkoholov, aldehydov, kyselín, fenolov, esterov, ketónov a terpénov,“ hodnotia výskumníci. Pričom dodávajú:

  „Táto štúdia podporuje názor, že aktívne zložky, ktoré sú prítomné v arómach, sa vstrebávajú cez nosovú alebo pľúcnu sliznicu, čo im umožňuje farmakologicky pôsobiť…

  Malý rozmer týchto zložiek, ktoré sú rozpustné v tukoch, im uľahčuje prechod cez hematoencefalickú bariéru a následne môžu pôsobiť na úrovni neurónov buď priamo – pôsobením na receptory, alebo nepriamo – ovplyvňovaním enzýmovej aktivity.“   

  Zoradiť podľa:
  Pohlavie:
  Značka:

  Nenašiel sa žiadny produkt


  Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie